Inwestowanie w złoto
Inwestowanie w fizyczne złoto na masową skalę przybiera na sile. Coraz więcej osób widzi, że z systemem monetarnym jest z roku na rok gorzej. Już nie tylko banki czy instytucje kupują złoto, ale robią to też zwykli obywatele. Małe sztabki złota i monety bulionowe stanowiły około dwóch trzecich rocznego zapotrzebowania na złoto inwestycyjne i około jednej czwartej światowego popytu na złoto w ostatnim dziesięcioleciu. Popyt na bary i monety zwiększył się czterokrotnie od początku lat 2000. Trend ten dotyczy zarówno Wschodu, jak i Zachodu. Powstały nowe rynki, takie jak Chiny, a stare rynki, podobnie jak Europa, powróciły.
Monety i sztabki z metali szlachetnych występują w kilku podstawowych nominałach i miarach wagowych. Zawartość złota podaje się w próbach. Próba jest podawana w karatach lub w częściach tysięcznych. Najwyższa wartość to 24 karaty. Monety inwestycyjne spotykane są często o wartości 22 karatów. Jeśli chodzi o części tysięczne to podstawą jest próba odnosząca się do czystego złota 999,9. Często spotykane są próby 995 złota inwestycyjnego. Niższe wartości to najczęściej biżureria. Podstawową miarą wagową złota i innych metali szlachetnych jest jedna uncja trojańska. Można też spotkać monety o wadze 1/2, 1/4, 1/10 i 1/20 uncji. Waga złotych sztabek częściej podawana jest w gramach (1, 10, 20, 50, 100 i 1000 gramów), choć i uncje trojańskie też są w przypadku sztabek używane. Banki centralne, fundusze inwestycyjne wyceniane w złocie oraz inne większe instytucje opierają się na sztabkach LGD (London Good Delivery). Sztaba LGD jest standardową miarą złota używanym do rozliczeń w Londynie i waży około 400 uncji trojańskich.
Kupując złoto w złotych monetach i sztabkach, inwestorzy płacą niewielką marżę powyżej aktualnej, giełdowej ceny złota. Ogólnie rzecz biorąc, im mniejsza moneta, sztabka lub wielkość inwestycji, tym większa marża w przeliczeniu za uncję. Posiadanie fizycznego złota może wiązać się z dodatkowymi kosztami wykraczającymi poza koszt złota, w tym ubezpieczeniem i przechowywaniem. Przy zakupie monet i sztabek ze złota niezbędna jest staranność. Autentyczność złota powinna zostać zweryfikowana za pomocą oznaczenia testowego. Złoto najlepiej kupować w banku lub od renomowanego sprzedawcy. Wtedy mamy pewność, że kupujemy autentyczny kruszec.
Monety bulionowe typu Australijski Samorodek, Krugerrand czy Kanadyjski Liść Klonowy to popularne wśród inwestorów monety inwestycyjne. Ich cena jest zależna od aktualnego notowania metalu szlachetnego w nich zawartego. W tym przypadku chodzi akurat o cenę złota. Ostatnimi czasy niezwykle częste stało się lokowanie wolnych środków przez osoby fizyczne w szlachetne kruszce w postaci monet i sztabek, ponieważ są one lekarstwem na tracące swoją wartość banknoty i waluty cyfrowe. Inwestowanie w srebro i złoto jest bezpieczne, gdyż metale szlachetne są cenne dzięki swojej wewnętrznej wartości jako towaru.